Mýdlový šampon vs. šampuk

Komerční šampony jsou bez nadsázky chemický koktejl, který obsahuje silikony, parabeny, ropu a další zdraví škodlivé látky. Mnozí z nás, kdo se rozhodnou jít přírodní cestou, zpočátku většinou sáhnou po tekutém šamponu s přírodním složením. Není to ale jediná možnost, existují i tuhé varianty, které vydrží relativně dlouho a jsou ideální na cesty, protože zaberou málo místa. Ovšem není mýdlo jako mýdlo a na trhu se vyskytují dva základní typy.
 žena ve větru
Mýdlový šampon
Mýdlový šampon neboli vlasové mýdlo vypadá jako mýdlo a i jeho postup výroby je stejný. Nevýhodou je, že vlasům může trvat dlouhou dobu, než si na něj zvyknou (někdy i několik měsíců), a v některých případech se může stát, že si vlasy nezvyknou vůbec. Pokud přecházíte z klasického tekutého šamponu na tuhou variantu, vaše vlasy mohou být zpočátku voskové a zplihlé. To znamená, že vlasy jsou obaleny silikonem z používání komerčních produktů, a ten brání mýdlovému šamponu v umytí a mýdlo zůstává na vlasech. V tomto případě zkuste po umytí použít kyselý oplach, aby se vyrovnalo pH. Ten uděláte tak, že použijete 1 – 2 lžíce jablečného octa nebo citronové šťávy rozmíchané v 250 ml vody a vlasy tímto roztokem opláchnete. Mělo by to aspoň částečně pomoci zbavit vlasy slepení.
 
Šampuk
Šampuk je tuhý šampon, který obsahuje koncentrované mycí tenzidy, oleje a další přírodní příměsi. Vypadá jako puk a odtud také pochází jeho název. Šampuky se postupně omydlují, a protože neobsahují vodu, vydrží poměrně dlouho. Vlasy si na něj zvyknou téměř okamžitě a nebývá s nimi problém jako u tuhých šamponů. Dobře se vymývají a zanechávají vlasy čisté a jemné.
 mašličky na mýdlech
Při přechodu na šetrnější způsoby mytí vlasů většině lidem nevyhovují mýdla, zato šampuky jim dobře fungují od prvního použití. Mají lepší čisticí účinky, postupně zbavují vlasy silikonů a dostávají se blíže k vlasu. Po čase můžete vyzkoušet opět mýdlo a pokud po jeho užití nebudou vlasy slepené, ale budou jemné a nadýchané, je to známka toho, že jsou vaše vlasy zbaveny silikonů a s používáním mýdlového šamponu už byste neměli mít problémy jako v začátcích.