Z čeho postavit zahradní pergolu


Chtěli byste si zvelebit své bydlení nějakou velmi útulnou stavbou na zahradě? Pokud ano, jste zde na správném místě! Společně si totiž dnes probereme ty nejznámější a nejrozšířenější zahradní stavby na našem území – pergoly. Pokud byste přeci jen nevěděli, co jsou to pergoly, máme tu pro vás malé vysvětlení.

Pergola je zahraní stavby, která je obvykle zastřešená. V některých případech má i boční stěny a slouží jakou zahradní úkryt před sluníčkem, nebo nepříznivým počasím. Často jsou tak stavěny na zahradách, nebo terasách domu. Obyvatelé pak pod ní hledají úkryt před sluníčkem, nebo vhodné místo pro odpočinek. Ptáte se, z jakého materiálu je nejlepší si pergolu postavit? Nebojte, vše si na následujících řádcích osvětlíme.

velká pergola

Asi nejčastější jsou dřevěné pergoly. Ty se staví jak na zahradách, terasách, tak na veřejných prostranstvích. Často jsou obrostlé nějakou popínavou rostlinou a působí velmi útulně a moderně. Dřevo má navíc tu výhodu, že se jedná jak o kvalitní, tak velmi luxusní materiál, který vám bude sloužit hodně dlouho – tedy pokud se o dřevo budete správně starat a pravidelně jej udržovat. Navíc se jedná o velmi příjemný kompromis mezi kvalitou a cenou.

nová pergola

Dalším velmi častým materiálem, ze kterého se staví zahradní pergoly, je železo. Klasické kovové pergoly se často staví na terasách bytů. Výhodou je fakt, že si můžete zvolit jakoukoliv barvu, budete chtít – kov lze totiž velmi dobře natírat na jakoukoliv barvu. Pokud navíc pergolu necháte porůst například vinnou révou, určitě bude výsledný efekt více než krásný.

Posledním stavebním materiálem pro pergoly je klasické zdivo. Zděné pergoly jsou pak nejčastěji stavěny na veřejných prostranstvích – zejména v parcích, lesích, nebo na obdobných místech. Zděné pergoly jsou totiž vysoce bytelné a jsou velmi vzdorné i v případě, že by pergola byla napadená nějakými vandaly.