Jaké jsou bezpečné schody?

Funkce, kterou schody musí plnit, je zcela jasná. Spojuje dvě plochy, které jsou různě vysoko tak, aby se výškový rozdíl dal snadno překonat. V dnešní době ovšem pouze tato vlastnost schodů zdaleka nestačí. Je totiž potřeba, aby také hezky vypadaly. Tím se stanou pomyslnou třešničkou na dortu především v těch domácnostech, kde se stanou součástí obývacího pokoje. Zde přece jen klademe mnohem větší důraz na jejich vzhled, než kdyby byly v hale.

colorful-586538_960_720

Důležité je také dopředu si promyslet, co vše po něm vlastně chceme. Pokud povede do málo využívaných místností, můžeme sáhnout po méně praktickém řešení a užší konstrukci. Naopak do více využívaných místností, kde se také častěji bude měnit nábytek, je třeba širší konstrukce a pohodlnějšího rázu.

S prostorem souvisí také tvar. Pro hlavní a frekventované schodiště je výhodnější přímý či lomený tvar, tam kde potřebujeme šetřit prostorem, zvolíme spíše točité. Skvělé je také samonosné schodiště, které nepotřebuje podepřít konstrukci a prostor kolem něj zůstává volný pro případné vybavení domu či úložné prostory.

glass-stairs-1974039_960_720

Pojem bezpečné schody pak určuje množství norem, které s jejich výstavbou vznikly a v průběhu času se doplňovaly o nová a nová ustanovení. Základem každé konstrukce jsou ramena s jednotlivými stupni, někdy také podestou. Rameno musí tvořit nejméně tři a nejvíce osmnáct stupňů stejné výšky. Pokud je třeba více stupňů, musí být součástí také podesta. Rozměry vychází z průměrné délky kroku, přičemž se za ideální profil považuje výška 17 cm a 29 cm šířka. Užitná šířka jednoho ramene začíná na 80 cm a nesmí do ní zasahovat žádná překážka. Důležitý je také pojem podchodná výška vzhledem ke stropu, která činí nejméně 210 cm. Pro bezpečnost je navíc velmi důležitá přítomnost zábradlí.

A jaké materiály lze pro konstrukci použít? Téměř vše pevného, co vás napadne: železo, beton, nerez, dřevo, ocel, sklo, …