Je chodítko pro holčičku vhodné?

Asi každý rodič chce, aby jeho dítě bylo šťastné a spokojené a aby se dobře vyvíjelo. K tomu se používají nejrůznější pomůcky, které nám (i našim dětem) mají tento těžký úkol usnadnit. Jednou z nich jsou pak i nejrůznější chodítka. O co se jedná?

V podstatě jde o krychlovou kovovou či plastovou konstrukci s plastovými rámy na kolečkách, kdy je uvnitř umístěno sedátko. Do něj se dítě posadí. Toto zařízení je u dětí oblíbené, neboť jim umožňuje podstatně rychlejší a méně namáhavý pohyb než doposud.

choditko3

Je totiž určeno především pro malé děti, které udělaly své první krůčky. Samozřejmě naučit se chůzi je namáhavý úkol, a není to hned. Díky chodítku však budou moci začít „chodit“ prakticky okamžitě a bez nějakých větších problémů.

Je tak oblíbené, že jej máme v obchodech k dispozici v mnoha modelech. Máme například chodítko pro holčičku Chytrá Liška či pro kluka (které se v podstatě liší jen svou barvou – holčičí je světle růžové, klučičí modré), potom také z různých materiálů, i když samozřejmě musí splňovat bezpečnostní standardy.

choditko4

Otázkou ovšem je, zda jsou skutečně tak výhodná, jak se na první pohled zdá. Děti by samozřejmě souhlasily. Ovšem co na to například lékaři? Ti už se k chodítkům tak pozitivně nestaví. A mají k tomu samozřejmě dobrý důvod.

Tím hlavním je fakt, že v tomto věku ještě lidské tělo není přizpůsobeno dlouhodobější chůzi a vzpřímenému postoji vůbec. Aby se správně vyvíjela páteř i kyčelní klouby, je nutné, aby si na chůzi tělo zvykalo postupně.

Za normálních okolností tomu tak skutečně je. Děti nezačnou okamžitě chodit hned po prvních krůčcích, nýbrž se po většinu času stále ještě pohybují batolením. Ve vzpřímeném postoji pak tráví postupně čím dál více času, a se pro ně stane běžným způsobem pohybu.

Není tedy dobré používat takto zkratkovitá řešení. Ano, může to být dobré krátkodobě, avšak neustálé používání může mít za následek problémy s páteří či kyčlemi. A to za to rozhodně nestojí.