Je pojištění nemovitosti dobrý nápad?

Asi každý chce ochránit jak svou rodinu, tak sebe i svůj majetek. A to je přesně to, co nám pojišťovny slibují. V reklamách vidíme, jak pojištění vytváří prakticky štít okolo osoby či věci, která je jím chráněna. Jak je tomu ale ve skutečnosti?

Nejprve je třeba říci, že toto zobrazení je poměrně zavádějící. Žádné pojištění vás nechrání proti tomu, aby se vám, jiné osobě nebo vašemu majetku něco stalo. Co dělá je, že v případě, kdy už nějaká nehoda nastane, vyplatí určenou částku. Ta by měla sloužit na pokrytí nákladů buď na léčbu, nebo na opravu.

hypoteka3

Příkladem může být pojištění nemovitosti Americká nebankovní hypotéka. To obvykle zahrnuje ochranu proti vloupání, vandalismu, vytopení a mnoha dalším věcem. Ovšem neznamená to, že by se k vám zloděj nedostal, nebo že by se vám zázračně například při záplavách vyhnula velká voda. Nikoliv. Znamená to, že v případě, že se něco takového stane, dostanete určitou částku. Ta je vypočítána podle toho, jak vysoké budou náklady na opravu dané věci, případě cena, za kterou si můžete koupit novou, a to stejné značky a stejného typu.

Je tedy vidět, že vše není tak růžové, jak se zdá. Navíc vždy pár dnů trvá, než peníze přijdou. K tomu je navíc potřeba, aby onu věc navštívil znalec z pojišťovny, který sepíše protokol a záznam o poškození.

Je třeba také počítat s výlukami, což jsou situace, na které se pojištění nevztahuje. Patří sem především vlastní zavinění, především to úmyslné. Věřte, že jich je skutečně hodně, a před uzavřením jakéhokoliv pojištění se vyplatí si je pořádně prostudovat. Pak možná zjistíte, že pojištění není tak dobrý nápad, jak vám pracovník pojišťovny tvrdil.

kontakt2

Mějte totiž na paměti, že navzdory všem pěkným sloganům, že jsou tu pro klienty, pracují tito lidé především pro sebe. Mají kvótu pojistek, kterou musí každý měsíc plnit, a tak není divu, že vás budou přesvědčovat, jak je pro vás výhodné. Avšak dobře si to rozmyslete, ať zbytečně neplatíte peníze. To by byla škoda.