Látkové pleny se vrací do povinné výbavičky

Běžný den je najednou plný shánění, zařizování, příprav a úprav. Chcete být zkrátka stoprocentní. Zjistili jste, jaký typ kočárku je právě pro vás ten nej, udělali jste si pořádek ve výbavičce, vyprali, nažehlili. Miminko je na cestě, nebo už se dokonce zabydluje u vás. Snažíte se udělat maximum pro to, aby během budoucího soužití nenastaly žádné problémy. Pro správný výběr z nepřeberného množství věcí pro dítě se hodí být v této oblasti trochu informovaný. Pojďme se tedy podívat na poměrně zásadní hygienické potřeby pro nejmenší, a sice plínky.
 oblečení pro mimčo
Existují v podstatě dva typy plen. Klasické látkové, které se dají prát a opakovaně používat až do úplného opotřebení a jednorázové papírové, které se po každém použití vyhazují. Každý typ má samozřejmě své výhody a nevýhody, takže musíte vybírat především podle vašich priorit.
potřeby kojence
 
·         Látkové
 
Jestli si představujete klasické bílé čtverce, které vaše babičky vyvařovaly v hrncích, budete možná překvapeni. Doba přece jen pokročila i v této oblasti a jednotliví výrobci se předhání v designu i funkčnosti. Můžete si tedy vybírat z nejrůznějších vzorů, tvarů i materiálů. Hlavní důvod pro jejich pořízení je především možnost opakovaného použití. S jedním balíkem vystačíte klidně na celé plenkovací období a nezatěžujete přírodu zbytečným odpadem, kterého by se nahromadilo opravdu hodně.
Ovšem je třeba počítat s častějším praním a celkovou údržbou, což některé rodiče může odradit. Také je zde velká počáteční investice, počítejte 5 – 10 tisíc korun. (Záleží, jak moc často chcete prát, nebo zda pořizujete pleny z druhé ruky). Sice se to může zdát hodně, ale podle různých propočtů je konečná cena za látkové pleny stále mnohem nižší, než u papírových.
 
Plusy:  – velký výběr vzorů a materiálů
            – ekologické, znovu použitelné
            – prodyšné, zdravější pro dítě
            – celkově levnější
dětská plena
 
·         Papírové
 
Pro většinu rodičů je tento typ plen samozřejmostí a jen těžko si dovedou představit, že by vyzkoušeli něco jiného. Je to rychlé, snadné, bez práce. Jenže malé miminko potřebuje přebalit minimálně 8x denně, a to se pak popelnice plní opravdu rychle. (S peněženkou to bohužel funguje přesně opačně.) Navíc některé děti mají velice citlivou kůži a z umělých jednorázových plen mívají opruzeniny. I když výrobci tvrdí opak, o prodyšnosti těchto plenek si mnohdy můžete nechat zdát. Určitě je ale oceníte na cestách, nebo na místech, kde nemůžete či nechcete prát a sušit. Třeba na dovolené.
 
Plusy:  – bezúdržbové
            – snadnější a rychlejší přebalování
            – bezstarostné cestování