Proč jsou měrky jako Johansonky v dílně důležité?

Pro mnoho lidí je kutilství koníčkem, kterému zasvětí nejeden volný víkend. Mají radost, když se jim povede něco vyrobit či vylepšit, ačkoliv stejnou věc by mohli sehnat v obchodě. Přesto jsou rádi, že mohou něco tvořit a něčím přispět do domácnosti.

Avšak k tomu, aby mohli vyrábět, potřebují také měřící zařízení. Koneckonců v mnoha případech je potřeba přesně změřit otvor, kam má pasovat hřebík či skoba, nebo kde je nutné danou věc napojit například na trubku.

dilna1

Je jasné, že pro tyto účely je nutné, aby měření bylo prováděno s co největší přesností. Ano, máme nejrůznější typy metrů, od nejčastěji používaných svinovacích přes skládací až po látkové, ale ty mnohdy pro tyto účely nestačí.

Není tedy divu, že mnoho kutilů raději používá měrky, jako jsou například Johansonky I-nástroje. O co se jedná? V podstatě jsou to destičky, nejčastěji kovové, ale mohou být i z jiného tvrdého materiálu, o přesně dané délce. Obvykle se prodávají v sadách, kdy každý kus je jinak dlouhý. Jejich přiložením pak stanovujete, zda má daná věc přesně tu míru, kterou potřebujete.

Je však jasné, že ne ve všech případech se bude jednat o násobky pěti či desíti. Pokud například potřebujete, aby daný otvor měl průměr přesně 29 centimetrů, pak vám běžné měrky příliš nepomohou. Avšak není třeba si zoufat.

dilna3

Prodávají se totiž v mnoha provedeních. Mohou být v násobcích centimetrů, palců (pro ty, kteří žijí za Velkou Louží), nebo speciální, kdy mají nejrůznější netypické rozměry. Stačí si tedy vybrat, jakou potřebujete. Prodávají se totiž nejen v sadách, ale i kusově.

Jistě, kvůli jednomu měření investovat do nové měrky se příliš nevyplatí. Zde je skutečně lepší použít klasický metr. Avšak pokud potřebujete skutečnou přesnost, pak se rozhodně vyplatí do nich investovat. Věřte, že pokud jste skutečně vášnivý kutil, pak jejich koupí rozhodně neprohloupíte.