Jak se staví betonový plot z prefabrikátů

Čistá práce

Když se řekne „zeď“, napadne vás zřejmě hromada cihel, malta, vybetonované základy vyrovnané do roviny, míchačka, zednická lžíce a hlavně přísun vody. Jde o tzv. mokrý způsob výstavby, při němž je všude kolem nás (slušně řečeno) nepořádek. S betonovými ploty je to jinak, tam největší podíl „nepořádku“ připadá pouze na vykopání otvorů pro usazení svislých sloupků a jejich zabetonování do země. Ve srovnání s výstavbou cihlové zdi jde o drobný zásah do terénu, časově i pracně méně náročný. Mezi sloupky se pak zasouvají tenké betonové panely o rozměrech 50 x 200 cm. Ty není nutné nijak lepit či tmelit, ani je připevnit k zemi, desky se pouze na sebe pokládají, jako kdybychom stavěli nějakou stavebnici.

břečťan na zdi

Jediná nevýhoda tohoto řešení spočívá v hmotnosti desek, každá z nich totiž váží přes sedmdesát kilo, a to vyžaduje dobrou fyzickou zdatnost, anebo nasazení potřebné techniky, např. mobilního jeřábu. Rozhodujete-li se o výstavbě svépomocí, ta je výhodná hlavně tehdy, budete-li stavět z desek pouze základní řadu (sokl), na kterou pak budete pokládat dřevěné latě. Pro zdvihání desek do výšky až dvou metrů je vhodné využít technické prostředky a zde se vyplatí zvážit odbornou montáž se zárukou na provedené práce.

rostliny na zdi

Betonový plot z tenkých desek vypadá dobře, když jej doplníte dřevem, anebo se rozhodnete před něj vysadit jehličnaté dřeviny. Můžete stavbu pojmout jako kombinaci betonu a živého plotu, tím využijete výhod zdiva, které dostatečně chrání soukromí, a zároveň máte z vnitřní strany pozemku zajištěný výhled do zeleně.

Přes plot není vidět

To je jeden z důvodů, proč se vlastně oplocení staví. Tam, kde bychom si rádi nekazili výhled do krajiny, volíme pletivo či nízký plůtek, ale ne všude je to možné, proto pak nastupují cihly, betonové tvárnice, kamenné zdi a samozřejmě sem patří i prefabrikované desky.

Největší výhodou betonového oplocení z tenkých desek je, jak už bylo řečeno, čistá práce „na sucho“, bez nutnosti desky ve sloupcích lepit, a také bez nutnosti kopat dlouhý výkop pro základovou desku, bez níž se cihlová zeď neobejde.