Jak se vyškrábat na Mt. Everest?

                Nejvyšší hora světa (8 848 m. n. m. a díky subdukci stále roste) rovná se nejvyšší cíl, sen, meta každého horolezce na světě. Na jeho vrchol se podívá několik stovek lidí ročně. Prvovýstup provedl v roce 1953 Novozélanďan Edmund Hillary. Ten se na cestu vydal společně s nepálským Šerpou Tenzing Norgay.


                Od té doby je hora v obležení dobrodruhů. Masovost této zábavy dokazují mimo jiné i tuny odpadků, které dobrovolníci snášejí z okolí hlavních tras. A nejen odpadků – letos dokonce snesli 4 mrtvá těla! Jak se vyhnout tomu, abyste se zařadili mezi další oběti, jak se pod horu vůbec dostat a kterou z cest zvolit?
mount everest


                Naprosto tím prvním, co při úvahách o Everestu musíte udělat, je zhodnotit vlastní schopnosti – fyzičku, vůli, techniku, zkušenosti. Pokud máte za sebou výstupy na tak zvané postupné výšky, teprve potom můžete uvažovat o cestě na nejvyšší horu světa. Dospěli jste k závěru, že na to máte?


                Tak si připravte peněženku! Cena není totiž jen letenka a taxa Šerpům. Ne! Musíte zakoupit permit v hodnotě cca 11 000 amerických dolarů, Šerpu, který stojí dalších cca 10 000 a ještě vízum. Dohromady krásných asi 23 000 dolarů, pokud jdete na vlastní pěst. Pakliže si chcete zaplatit za balíček v rámci expedic, dostanete se zhruba 40 000 dolarů. V přepočtu vás tak výstup na nejvyšší horu světa může vyjít na milion korun!
výstup na mount everest


Pak si rezervujte let – do Nepálu, odkud vede většina cest (tzv. jihovýchodní cesta, která je         jednodušší). Let trvá přibližně 20 hodin s mezipřistáním v Indii. Ceny jsou příznivé – startují zhruba na 13 000 Kč. Z Káthmándú se pak musíte vydat směrem k hoře. Ideální je opět letecká doprava. Využít se dají místní „aerotaxi“. Do základního tábora je to ale i z nejbližšího dopravního bodu dalších 130 km pěšky. Tato cesta zabere asi 14 dní.
nepál letiště


                Zde se sejdete se Šerpou (spíše skupinou) a po aklimatizaci se vydáte do zhruba 6 500 m výšky do předsunutého tábora. Po dalších dvou a třech dnech a na odpočinek a aklimatizaci pak budete před finálním výstupem. Ten trvá s přestávkami ve výškových táborech asi týden.


                Celkově si tak vyčleňte milion korun a asi dva měsíce času. A to nemluvíme o času na přípravu! Nesmíte jí podcenit, ať se děje, co se děje! Ten výhled a hlavně pocit ze zdolání střechy světa se vám vyplatí.