Chováme andulky

Andulky jsou takové malé barevné a moc milé čiperky. Jsou to nenáročné kamarádky a jejich chov je doporučován i začátečníkům. Co mají rády a jak jim zařídit bydlení? Přinášíme rady, jak na to.
 dvě andulky
Jakou klec a co do ní
Můžeme pořídit klec nebo voliéru. Důležité je, aby byla dostatečně velká. Ploch alespoň 60 x 120 centimetrů a vysoká minimálně 1 metr. Malí průzkumníci potřebují na své šmejdění prostor. Je potřeba vybavit jí pěknou přírodní větví, nejvhodnější je z nějakého ovocného stromu. Andulka ráda okusuje z větví kůru a brousí si o ně drápky. Další nezbytnou výbavou je krmítko a napáječka. Chovatelé radí varianty vyrobené z kovu umístěné na klecích. Podlaha klecí se vyrábí zasouvací, aby se lépe čistila. Dáváme na ní nejlépe vrstvu písku. Kromě toho, že je to nejvhodnější z hlediska hygienického, je pro andulky dobrý na trávení. Zrnka písku, která zobají, jim pomáhají rozmělňovat potravu. Andulky většinou milují vodu, koupání a cákání. Je vhodné jim do bytu pořídit i vhodnou vaničku. A samozřejmě nezapomínáme na nějaké hračky. V obchodech jich nabízí spoustu a ptáčci z nich mají velkou radost!
 andulka v kleci
Kam klec umístit?
Hlavně do místnosti, kde je čistý vzduch. Kuchyňské výpary nebo kouř z cigaret by je hodně trápily. Je jim dobře v kleci umístěné na stěně v blízkosti okna. Kde je dostatek světla, ale ne přímé horké sluneční paprsky. Andulky velice rády pozorují, co se děje venku.
 
Jednu nebo více?
Ptáčky si vybíráme a kupujeme jen u zkušených chovatelů nebo specializovaných obchodech. Na nožce mají mít kroužek s označením původu. Tito papoušci jsou tvorové družní, ve volné přírodě žijí v početných skupinách, velkých hejnech. Nejlépe je jim alespoň ve dvou. Když nemají budku, tak k zahnízdění a rozšíření rodinky docházet nebude. Pokud se rozhodneme jen pro jednoho ptáčka, je potřeba se mu věnovat, hodně na něj mluvit a hrát si s ním. Jinak bude smutný!
 
Co do zobáčku?
Andulky mají rády různá travní semena. Ta také bývají hlavní složkou speciálních krmiv. Radost jim uděláme klásky prosa, semínky slunečnice i ovocem a zeleninou. Ale pozor! Nesmí kapustu, zelené fazolky, brambory a mléčné výrobky! Určitě jim také neservírujeme nic chemicky ošetřeného!